W przypadku tych bezglutenowych lekcja jest zapewne bardziej wymagająca.
Bardzo cieszę się, iż w tym roku, w dodatku na tydzień przed wigilijnym wieczorem udało nam się stworzyć recepturę na ekstra ciasto z naturalnych mąk. Po ugotowaniu jest bardzo smaczne, nie rozwala się, a praca z nim jest naprawdę przyjemna.
Kluczem jest tutaj tajemniczy składnik oraz sposób zaparzania mąki.
Jeżeli chodzi o farsz, każdy z nas ma indywidualne preferencje. W tym roku powstał kompromis.
Zgrabne pierogi nadziane zostały kapustą kiszoną oraz świeżą. Nie mogło zabraknąć także zebranych latem i pachnących lasem leśnych grzybów.
- około 50 sztuk-
Potrzebujesz:
CIASTO:
- 100 gr mąki ryżowej
- 80 gr mąki gryczanej jasnej
- 60 gr mąki z tapioki
- 60 gr skrobi ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki soli
- 10 gr zmielonej łuski babki jajowatej ( 1 łyżka )
- 2 łyżki delikatnego oleju
- około 300 ml wrzątku
- 300 gr kapusty kiszonej
- 300 gr kapusty świeżej
- 30 gr suszonych grzybów
- 2 cebule
- łyżka masła klarowanego lub 2-3 łyżki oleju
- 2 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- płaska łyżeczka suszonego tymianku
- pieprz
- sól
Przygotowanie:
FARSZ
Warto podzielić sobie pracę i farsz do pierogów przygotować dzień wcześniej. Grzyby zalej małą ilością wody i pozostaw do namoczenia na kilka godzin lub całą noc. Następnie przełóż do rondelka, wraz z wodą i gotuj do miękkości na małym ogniu przez około 30-40 minut. Kapustę kiszoną przełóż do większego garnka, dodaj ziele oraz liść laurowy, zalej małą ilością wody i duś około 45 minut. Po tym czasie dołóż poszatkowaną świeża kapustę i gotuj przez kolejne 45 minut. W celu wzbogacenia smaku dolej przecedzoną przez gazę wodę z już ugotowanych grzybków. Cebulę posiekaj w bardzo drobną kostkę. Na patelni rozgrzej tłuszcz i zeszklij cebulę, pod koniec smażenia dodając suszony tymianek oraz bardzo drobno posiekane grzyby. Połącz ugotowaną kapustę z resztą składników. Nadmiar płynu należy odparować. Dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Wyciągnij grube przyprawy i posiekaj bardzo drobno farsz nożem.
CIASTO
Wstaw wodę w czajniku. Odmierzone ilości mąki oraz soli wymieszaj i przesiej do dużej miski. Połowę porcji mąki przesyp do drugiej miski. Dodaj do niej zmieloną łuskę babki jajowatej i wlej wrzątek bardzo energicznie mieszając. W ten sposób powstanie naturalny klej. Po chwili przełóż gorącą masę do pierwszej miski z pozostałą mąką i zacznij wyrabiać ciasto. Powinna powstać gładka, zwarta kulka ciasta. Na koniec dolej olej i wyrabiaj dalej. Gotowe ciasto pierogowe połóż na blat i przykryj miseczką. Na podsypanym blacie rozwałkuj porcje ciasta i wykrawaj np. przy pomocy kieliszka czy kubka zgrabne koła. W celu łatwego klejenia pierogów warto posmarować brzeg pieroga ( z jednej strony ) wodą.
Smacznego !
* być może konieczne będzie minimalne zwiększenie porcji wody bądź mąki w zależności od chłonności mąk jakie posiadasz w domu
* niezbędne jest podsypanie blatu jak i wałka mąką, może być ryżowa wymieszana z ziemniaczaną
Cos niesamowitego to ciasto. Cudowne
OdpowiedzUsuńJa nie moge jesc ryżu, czy mogę make ryżową zamienic na owsiana albo jaks inna o ktorej istnieniu nie wiem moze? Albo dodac ewentualnie wiecej skrobii?
OdpowiedzUsuńHmm myślę, że z białych mąk najlepiej może się sprawdzić owsiana. Najlepiej byłoby podzielić przepis i zrobić próbę z połowy porcji. Bez mąki ryżowej jest opublikowany w tym roku przepis na pierogi gryczane z niskim IG.
UsuńCzy zamiast łuski babki plesznik mogę użyć innego składnika? Niestety nie mam jej na stanie w domu a kupić jej nigdzie nie kupię.
OdpowiedzUsuńMoże siemię lniane zmielone da radę. Niestety nie testowałam.. Można podzielić przepis na pół i spróbować 💚
UsuńIle czasu się je gotuje ?:)
OdpowiedzUsuńOkoło 2-3 minuty od uniesienia/wypłynięcia. Wrzucam pojedynczo na wrzątek, a potem skręcam na maleńki ogień i gotuję delikatnie 💚
Usuń